Key Dates

Paper/Poster Submission Deadline

Friday January 24, 2014, 11:59.59 PM (PST)

Author Notification

Friday February 28, 2014

Camera-Ready Papers Due

Friday March 28, 2014


Submit your paper here

Download CFP

TXT Format PDF Format


Previous Conferences

2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004

General Chair

Pedro Trancoso
University of Cyprus, CY

Program Chairs

Diana Franklin
Sally A. McKee
Chalmers, SE

For more information, visit the website at

Program Overview

May 20
May 21
May 22
08:45 08:45
Registration open
09:00 09:00-09:05
Keynote 2
Keynote 3
09:05 09:05-10:00
Keynote 1
10:00 (break) (break) (break)
10:20 10:20-12:00
12:00 (lunch) (lunch) (lunch)
13:20 13:20-15:00
14:10 14:10-14:30
14:35 (break)
15:00 (break)
15:05 15:05-16:20
Big Data and
15:30 15:30-16:45
16:20 16:20-17:00
Flash Talks
18:00 18:00
Poster Reception and

Detailed Schedule

Tuesday May 20

    08:45 Registration open

    09:00-09:05 Conference Opening

    09:05-10:00 Keynote 1
    Chair: Pedro Trancoso
    High-Bandwidth - High-Capacity - Low-Power Memory Systems
    Bruce Jacob (abstract/bio)

    10:00-10:20 (break)

    10:20-12:00 Session Unconventional Platforms
    Chair: Hubertus Franke
    10:20-10:45 ScaffCC: A Framework for Compilation and Analysis of Quantum Computing Programs
    Ali Javadiabhari, Shruti Patil, Daniel Kudrow, Jeff Heckey, Alexey Lvov, Frederic Chong and Margaret Martonosi
    10:45-11:10 On Generating Massive Multicast Routes in SpiNNaker
    Javier Navaridas, Mikel Lujan, Luis Plana, Steve Temple and Steve Furber
    11:10-11:35 Enabling FPGAs in the Cloud
    Fei Chen, Yi Shan, Yu Zhang, Yu Wang, Hubertus Franke, Xiao Tao Chang and Kun Wang
    11:35-12:00 DaSH: A Benchmark for Hybrid Dataflow and Shared Memory Programming Models. With Comparative Evaluation of Three Hybrid Dataflow Models
    Vladimir Gajinov, Igor Eric, Srdjan Stipic, Osman Unsal, Eduard Ayguade and Adrian Cristal

    12:00-13:20 (lunch)

    13:20-15:00 Session Tools
    Chair: Josef Weidendorfer
    13:20-13:45 Accurate Off-line Phase Classification for HW/SW Co-Designed Processors
    Aleksandar Brankovic, Kyriakos Stavrou, Enric Gibert and Antonio Gonzalez
    13:45-14:10 SKOPE: A Framework for Modeling and Exploring Workload Behavior
    Jiayuan Meng, Xingfu Wu, Vitali Morozov, Venkatram Vishwanath, Kalyan Kumaran and Valerie Taylor
    14:10-14:35 VALib and SimpleVector: Tools for Rapid Initial Research on Vector Architectures
    Milan Stanic, Oscar Palomar, Ivan Ratkovic, Milovan Duric, Osman Unsal, Adrian Cristal and Mateo Valero
    14:35-15:00 Getting Ready for Approximate Computing: Trading Parallelism for Accuracy for DSS Workloads
    Pedro Trancoso

    15:00-15:30 (break)

    15:30-16:45 Session Heterogeneous Systems
    Chair: Carsten Trinitis
    15:30-15:55 Feature-Based Device Selection in Heterogeneous Systems
    Ayman Tarakji, Niels Ole Salscheider, Stephan Alt and Jan Heiducoff
    15:55-16:20 Embracing Heterogeneity with Dynamic Core Boosting
    Hyoun Kyu Cho and Scott Mahlke
    16:20-16:45 Towards a Performance-Portable FFT Library for Heterogeneous Computing
    Carlo Del Mundo and Wu-Chun Feng
    16:45-17:10 Symbiotic Scheduling of Concurrent GPU Kernels for Performance and Energy Optimizations
    Teng Li, Vikram Narayana and Tarek El-Ghazawi

Wednesday May 21

    09:00-10:00 Keynote 2
    Chair: Diana Franklin
    Evolutionary Paths to Revolutionary Frontiers
    Gabriel Loh (abstract/bio)

    10:00-10:20 (break)

    10:20-12:00 Session Architecture
    Chair: Fred Chong
    10:20-10:45 DTT: Program Structure-Aware Indirect Branch Optimization via Direct-TPC-Table in DBT system
    Ning Jia, Chun Yang, Yu He and Xu Cheng
    10:45-11:10 Microcheckpointing in Fault Tolerant Runtimes
    Pavlos Katsogridakis and Polyvios Pratikakis
    11:10-11:35 Accelerating Synchronization Communications for High-density Blade Enclosure
    Zheng Cao, Fei Chen and Xuejun An
    11:35-12:00 Ultra-Low-Latency Lightweight DMA for Tightly Coupled Multi-Core Clusters
    Davide Rossi, Igor Loi, Germain Haugou and Luca Benini

    12:00-13:20 (lunch)

    13:20-14:35 Session Programming Models
    Chair: Alex Veidenbaum
    13:20-13:45 Towards A New Tuple-Based Programming Paradigm for Expressing and Optimizing Irregular Parallel Computations
    Kristian Rietveld and Harry Wijshoff
    13:45-14:10 Moving Computations from Run-time to Compile-time: Hyper-Metaprogramming in Practice
    Lucian Teodorescu, Vlad Dumitrel and Rodica Potolea
    14:10-14:35 Dynamic Transaction Coalescing
    Srdan Stipic, Vasilis Karakostas, Vesna Nowack, Adrian Cristal, Osman Unsal and Mateo Valero

    14:35-15:05 (break)

    15:05-16:20 Session Big Data and Datacenters
    Chair: Maria Gini
    15:05-15:30 Chameleon: A Data Organization Transformation Scheme for Big Data System
    Fengfeng Pan, Yinliang Yue and Jin Xiong
    15:30-15:55 A Collaborative Divide-and-Conquer K-Means Clustering Algorithm for Processing Large Data
    Huimin Cui, Gong Ruan, Jingling Xue, Rui Xie, Lei Wang, Xiobing Feng
    15:55-16:20 Power Availability Provisioning in Large Data Centers
    Sriram Sankar, David Gauthier and Sudhanva Gurumurthi

    16:20-17:00 Poster Flash Talks
    Chair: Hubertus Franke
    Hardware Support for Address Mapping in PGAS Languages; a UPC Case Study
    Olivier Serres, Abdullah Kayi, Ahmad Anbar and Tarek El-Ghazawi
    Supporting Localized OpenVX Kernel Execution for Efficient Computer Vision Application Development on STHORM Many-Core Platform
    Giuseppe Tagliavini, Germain Haugou and Luca Benini
    PEACH: Performance and Energy Aware Cooperative Hybrid Computing
    Rong Ge, Xizhou Feng, Martin Burtscher and Ziliang Zong
    Combining Thread-Level Speculation and Just-In-Time Compilation in Google’s V8 JavaScript engine
    Jan Kasper Martinsen, Håkan Grahn and Anders Isberg
    TFluxSCC: A Case Study for Exploiting Performance in Future Many-core Systems
    Andreas Diavastos, Giannos Stylianou and Pedro Trancoso
    Optimization of Neural Network through Genetic Algorithm Searches for the Prediction of International Crude Oil Price based on Energy Products Prices
    Haruna Chiroma, Abdulsalam Ya’u Gital, Adamu Abubakar, Mohammed Joda Usman and Usman Waziri
    High Throughput Genetic Sequence Analysis
    Ham Ching Lam, Steve Cunningham, Srinand Sreevatsan and Daniel Boley
    A Neuro-Fuzzy Fan Speed Controller for Dynamic Thermal Management of Multi-core Processors
    Javad Mohebbi Najm Abad, Bagher Salami, Hamid Noori, Ali Soleimani and Farhad Mehdipour
    Object-centric Bank Partition for Reducing Memory Interference in CMP Systems
    Qi Zhong, Jing Wang, Keyi Wang

    18:00 Poster Reception and Banquet
    more details here

Thursday May 22

    09:00-10:00 Keynote 3
    Chair: Sally A. McKee
    Fooling the Masses: Reproducibility in High-Performance Computing
    David Bailey (abstract/bio)

    10:00-10:20 (break)

    10:20-12:00 Session Memory
    Chair: Diana Franklin
    10:20-10:45 Concurrent Page Migration for Mobile Systems with OS-Managed Hybrid Memory
    Santiago Bock, Bruce Childers, Rami Melhem and Daniel Mosse'
    10:45-11:10 Cache-Conscious Graph Collaborative Filtering on Multisocket Multicore Systems
    Lifeng Nai, Yinglong Xia, Ching-Yung Lin, Bo Hong and Hsien-Hsin Lee
    11:10-11:35 SAMO: Store Aware Memory Optimizations
    Raghavendra K, Tripti Warrier and Madhu Mutyam
    11:35-12:00 Multiple Stream Tracker: A New Hardware Stride Prefetcher
    Taesu Kim, Dali Zhao and Alexander Veidenbaum

    12:00-13:20 (lunch)

    13:20-14:35 Session Algorithms
    Chair: Daniel Boley
    13:20-13:45 High Performance Two-Dimensional Phase Unwrapping on GPUs
    Zhenhua Wu, Wenjing Ma, Guoping Long and Yucheng Li
    13:45-14:10 A Framework for Predicting Trajectories Using Global and Local Information
    William Groves, Ernesto Nunes and Maria Gini

    14:10-14:30 Closing