Key Dates

Workshop / Industry Sessions Proposal Deadline

Saturday November 1, 2014, 11:59.59 PM (PST)
Friday October 3, 2014, 11:59.59 PM (PST)

Paper/Poster Submission Deadline

Friday January 30, 2015, 11:59.59 PM (PST)
Friday January 16, 2015, 11:59.59 PM (PST)

Author Notification

Monday March 2, 2015

Camera-Ready Papers Due

Friday March 20, 2015


Submit your paper here

Download CFP

TXT Format PDF Format


Previous Conferences

2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004

General Chairs

Claudia Di Napoli
Valentina Salapura

Program Chairs

Hubertus Franke
IBM Research, US
Rui Hou
Institute for Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, PRC

For more information, visit the website at

Program Overview

May 18
May 19
May 20
May 21
Registration open
08:55 08:55-09:00
09:00 09:00-10:00
Keynote 1
Keynote 2
09:10 09:10-10:50
Memory Technologies and
10:00 (break) (break)
10:20 10:20-11:35
Modeling and
Characterization - I
Algorithms and
10:50 (break)
11:20 11:20-13:00
11:35 (short break) (short break)
11:45 11:45-13:00
Fault Tolerance and Quantum
13:00 13:00
Registration open
(lunch) (lunch) (lunch)
14:00 14:00-17:00
14:20 14:20-15:35
Compilers/Languages and
Tools and
15:35 (break) 15:35-15:45
16:00 16:00-17:00
Flash Talks
16:25 16:25-16:50
Modeling and
Characterization - II
17:00 17:00-18:00
19:00 19:00

Detailed Schedule

Monday May 18

    13:00 Registration open

    14:00-17:00 Workshops
    Individual workshop programs to be announced.

Tuesday May 19

    08:45 Registration open

    08:55-09:00 Conference Opening

    09:00-10:00 Keynote 1
    Chair: Claudia Di Napoli
    Network Oblivious Algorithms
    Gianfranco Bilardi (abstract/bio)

    10:00-10:20 (break)

    10:20-11:35 Session Modeling and Characterization - I
    Chair: Francesca Palumbo
    10:20-10:45 An Empirical High level performance model for future many-cores
    Surya Narayanan Natarajan, Bharath Narasimha Swamy and André Seznec
    10:45-11:10 Just-in-time Component-wise Power and Thermal Modeling
    Shah Mohammad Faizur Rahman, Qing Yi and Houman Homayoun
    11:10-11:35 An Instrumentation Approach for Hardware-Agnostic Software Characterization
    Andreea Anghel, Laura Mihaela Vasilescu, Rik Jongerius, Gero Dittmann and Giovanni Mariani

    11:35-11:45 (short break)

    11:45-13:00 Session Computer Architectures
    Chair: Carsten Trinitis
    11:45-12:10 Near Threshold Cloud Processors for Dark Silicon Mitigation: The Impact on Emerging Scale-out Workloads
    Jing Wang, Junwei Zhang, Weigong Zhang, Keni Qiu, Tao Li and Minhua Wu
    12:10-12:35 An energy-efficient custom architecture for the SKA1-Low central signal processor
    Leandro Fiorin, Erik Vermij, Jan Van Lunteren, Rik Jongerius and Christoph Hagleitner
    12:35-13:00 Data Access Optimization in a Processing-in-Memory System
    Zehra Sura, Arpith Jacob, Tong Chen, Bryan Rosenburg, Olivier Sallenave, Carlo Bertolli, Samuel Antao, Jose Brunheroto, Yoonho Park, Kevin O'Brien and Ravi Nair

    13:00-14:20 (lunch)

    14:20-15:35 Session Compilers/Languages and Frameworks
    Chair: Antonio Tumeo
    14:20-14:45 Compiler Analysis for OpenMP Tasks Correctness
    Sara Royuela, Roger Ferrer, Diego Caballero and Xavier Martorell
    14:45-15:10 Genesis: A Language for Generating Synthetic Training Programs for Machine Learning
    Alton Chiu, Joseph Garvey and Tarek Abdelrahman
    15:10-15:35 A Significance-Driven Programming Framework for Energy-Constrained Approximate Computing
    Vassilis Vassiliadis, Charalampos Chalios, Konstantinos Parasyris, Christos D. Antonopoulos, Spyros Lalis, Nikolaos Bellas, Hans Vandierendonck and Dimitrios S. Nikolopoulos

    15:35:16:00 (break)

    16:00-17:00 Poster Flash Talks
    Chair: Hubertus Franke
    ProductiveC: Enabling High Productivity in C-Family Languages
    Hongbo Rong
    Heterogeneous Energy-Efficient Cache Design in Warehouse Scale Computers
    Jing Wang, Xiaoyan Zhu, Jiaqi Zhang, Minhua Wu, Weigong Zhang and Keni Qiu
    B2L: A Case for Buffered and Bufferless Hybrid NoCs
    Juan Fang, Sitong Liu, Zhenyu Leng, Shuying Song, Jianhua Wei and Yuening Wang
    Removing Duplicated Writes in DB Checkpointing with File System-Level Block Remapping
    Daejun Park and Dongkun Shin
    Two-Level Logging with Non-Volatile Byte-Addressable Memory in Log-Structured File Systems
    Yeonseong Hwang, Hyunho Gwak and Dongkun Shin
    Handling Consistent Web Service Recovery in a RESTful Way
    Anna Kobusinska, Mateusz Holenko and Piotr Zierhoffer
    Optimizing the Accuracy of a Satellite Trajectory Simulation by Program Transformation
    Nasrine Damouche, Matthieu Martel and Alexandre Chapoutot
    Enhancing an x86_64 Multi-Core Architecture with Data-Flow Execution Support
    Alberto Scionti, Ho Nam, Andrea Mondelli, Marco Solinas, Antoni Portero and Roberto Giorgi
    A Practical Evaluation of Synchronicity in Action Potentials with Noise
    Jonathan Edwards and Simon O'Keefe
    A Practical Framework for Real-time Diffusion Analysis in Social Media
    Miki Enoki, Issei Yoshida and Masato Oguchi
    Approximating Dictionary-Based Optimal Data Compression on a Distributed System
    Sergio De Agostino:University of Rome La Sapienza
    Understanding the Limiting Factors of Page Migration in Hybrid Main Memory
    Santiago Bock, Bruce Childers, Rami Melhem and Daniel Mosse
    Free Atomic Consistency in Storage Class Memory with Software Based Write-Aside Persistence
    Ellis Giles, Kshitij Doshi and Peter Varman
    Programmer-directed Partial Redundancy for Resilient HPC
    Omer Subasi, Javier Arias, Osman Unsal, Jesus Labarta and Adrian Cristal
    The improved parallel Ray Casting Algorithm in embedded multi-core DSP Systems
    Congliang Hu, Fugen Zhou and Li Tian

    17:00-18:00 Poster Presentations

    19:00 Session Welcome Reception

Wednesday May 20

    09:00-10:00 Keynote 2
    Chair: Valentina Salapura
    From managing Data to managing Cogs: Digital Transformation & Data is changing our ways to work and interact with machines
    Pietro Leo (abstract/bio)

    10:00-10:20 (break)

    10:20-11:35 Session Algorithms and Applications
    Chair: Josef Weidendorfer
    10:20-10:45 Enhanced GPU-based Distributed Breadth First Search
    Giancarlo Carbone, Enrico Mastrostefano, Massimo Bernaschi, Massimiliano Fatica and Mauro Bisson
    10:45-11:10 An Evaluation and Analysis of Graph Processing Frameworks on Five Key Issues
    Yun Gao, Wei Zhou, Jizhong Han, Dan Meng, Zhiyong Xu and Zhang Zhang
    11:10-11:35 Optimizing Irregular Applications for Energy and Performance on the Tilera Many-core Architecture
    Daniel Chavarrýýa-Miranda, Ajay Panyala, Mahantesh Halappanavar, Joseph Manzano and Antonino Tumeo

    11:35-11:45 (short break)

    11:45-13:00 Session Fault Tolerance and Quantum Computing
    Chair: Pedro Trancoso
    11:45-12:10 Hierarchical Synthesis of Quantum and Reversible Architectures
    Archimedes Pavlidis and Dimitris Gizopoulos
    12:10-12:35 Cooperative Repair Based on Tree Structure for Multiple Failures in Distributed Storage Systems with Regenerating Codes
    Xiaoqiang Pei, Yijie Wang, Xingkong Ma, Yongquan Fu and Fangliang Xu
    12:35-13:00 Asteroid: Scalable Online Memory Diagnostics
    Musfiq Rahman and Bruce R. Childers

    13:00-14:20 (lunch)

    14:20-16:00 Session Resource Management
    Chair: Huo Rui
    14:20-14:45 TaPEr: Tackling Power Emergencies in the Dark Silicon Era by Exploiting Resource Scalability
    Hui Zhao, Mahmut Kandemir and Mary Jane Irwin
    14:45-15:10 HRF: A Resources Allocation Scheme for Moldable Jobs
    Song Wu, Qiong Tuo, Hai Jin, Chuxiong Yan and Qizheng Weng
    15:10-15:35 Scheduling Stream Programs with Improving Arithmetic Unit Usage on NoC-based VLIW Multi-core Architectures
    Guoyue Jiang, Zhaolin Li, Fang Wang and Shaojun Wei
    15:35-16:00 Chrysso: An Integrated Power Manager for Constrained Many-Core Processors
    Sudhanshu Shekhar Jha, Wim Heirman, Ayose Falcon, Trevor E.Carlson, Kenzo Van Craeynest, Jordi Tubella, Antonio Gonzalez and Lieven Eeckhout

    16:00:16:25 (break)

    16:25-16:50 Session Modeling and Characterization - II
    Chair: Hubertus Franke
    16:25-16:50 Achieving High Throughput and Low Delay in Mobile Data Networks by Accurately Predicting Queue Lengths
    Ke Liu and Jack Y.B. Lee
    16:50-17:15 Position-Aware Thread-Level Speculative Parallelization for Large-Scale Chip-multiprocessor
    Li Yanhua, Youhui Zhang and Weimin Zheng
    17:15-17:40 SARP: Producing Approximate Results with Small Correctness Losses for Cloud Interactive Services
    Rui Han, Junwei Wang, Fengming Ge, Jose Luis Vazquez-Poletti and Jianfeng Zhan

    19:00 Session Conference Banquet

Thursday May 21

    09:10-10:50 Session Memory Technologies and Storage
    Chair: Silvia Rossi
    09:10-09:35 Software-Managed Energy-Efficient Hybrid DRAM/NVM Main Memory
    Ahmad Hassan, Hans Vandierendonck and Dimitrios S.Nikolopoulos
    09:35-10:00 DP^2: Reducing Transaction Overhead with Differential and Dual Persistency in Persistent Memory
    Long Sun, Jiwu Shu and Youyou Lu
    10:00-10:25 Dysource: A High Performance and Scalable NAND Flash Controller Architecture Based on Source Synchronous Interface
    Lizhou Wu, Nong Xiao, Fang Liu, Yimo Du, Shuo Li and Yang Ou
    10:25-10:50 ETD-Cache: An Expiration-Time Driven Cache Scheme to Make SSD-based Read Cache Endurable and Cost-efficient
    Ningwei Dai, Yunpeng Chai, Yushi Liang and Chunling Wang

    10:50-11:20 (break)

    11:20-13:00 Session Networking
    Chair: Valentina Salapura
    11:20-11:45 HOSA: Hybrid Optical Switch Architecture for Data Center Networks
    Muhammad Imran, Martin Collier, Pascal Landais and Kostas Katrinis
    11:45-12:10 Fast packet forwarding engine based on software circuits
    Marc X. Makkes, Ana Varbanescu, Cees de Laat, and Robert Meijer
    12:10:12:35 AMTCP: An Adaptive Multi-path Transmission Control Protocol
    Long Li, Nongda Hu, Ke Liu, Binzhang Fu, Mingyu Chen and Lixin Zhang
    12:35-13:00 BandArb: Mitigating the Effects of Thermal and Process Variations in Silicon-Photonic Network
    Yi Xu, Jun Yang and Rami Melhem

    13:00-14:20 (lunch)

    14:20-15:35 Session Tools and Social
    Chair: Jens Breitbart
    14:20-14:45 Scaling Application Properties to Exascale
    Giovanni Mariani, Andreea Anghel, Rik Jongerius, and Gero Dittmann
    14:45-15:10 Moving to Memoryland: In-Memory Computation for Existing Applications
    Pedro Trancoso
    15:10-15:35 Socialness in the Recruiting of Software Engineers
    Jens Ehlers

    15:35-15:45 Closing